Festiwal Paradise In The City przed ŚDM w Krakowie!!

FESTIWAL „PARADISE IN THE CITY” ŁÓDŹ 19-25.07.2016Banner_web_Paradise in the City_4

 Otwarcie siedziby Festiwalu „Paradise in the City” – międzynarodowego spotkania młodych w Łodzi

 35 wolontariuszy z Francji, Brazylii, Libanu, Mauritiusa i Polski mieszka w Łodzi i pracuje nad Festiwalem

 8 000 młodych z 42 krajów przyjedzie do Łodzi w lipcu 2016

Biskup Marek Marczak uroczyście poświęcił kaplicę i otworzył siedzibę wspólnoty Chemin Neuf, katolickiej wspólnoty, która przygotowuje w ramach Światowych Dni Młodzieży Festiwal „Paradise in the City” w Łodzi. W homilii ksiądz biskup powiedział, że Bóg wybiera miejsca i ludzi, przez których chce mówić i działać. Podkreślił, że Bóg jest obecny nie tylko w określonych miejscach, ale przede wszystkim we wspólnocie ludzi i w każdym człowieku. W trakcie inauguracji przedstawiciele Wspólnoty przekazali symboliczne klucze do siedziby młodym wolontariuszom, którzy przygotowują w tym roku Festiwal „Paradise in the City” w Łodzi. Jest to grupa 35 młodych osób, którzy pochodzą z różnych krajów – Polski, Francji, Brazylii, Mauritiusa i Libanu – i których łączy chęć uczestnictwa w historycznym wydarzeniu. Mieszkają i pracują w domu Wspólnoty Chemin Neuf przy ul. Jaracza 11, gdzie mieści się siedziba Festiwalu. Czas przygotowań to nie tylko praca nad konkretnymi zadaniami i zdobywanie nowych doświadczeń, ale także szkoła charakteru, tworzenia przyjaźni i braterstwa. „Łódź to teraz mój drugi dom. – mówi Fabiana, która przyjechała do Łodzi z Brazylii. – Wcześniej pomagałam przy organizacji Światowych Dni Młodzieży w Brazylii. Kiedy w Rio papież Franciszek powiedział w swojej homilii: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”, zrodziło się we mnie pragnienie dzielenia się radością mojej wiary z innymi i dlatego zdecydowałam się włączyć w przygotowania Festiwalu ŚDM w Łodzi. Obecnie zajmuję się projektami dekoracji scen i innych miejsc Festiwalu. Nowoczesne środki obrazowania, wszystko to, co jest atrakcyjne wizualnie, najbardziej przemawia do młodych. Chcemy zaproponować taką estetykę, która będzie bliska dla młodych ludzi.”

Festiwal Paradise in the City

W Festiwalu „Paradise in the City” w Łodzi weźmie udział 8 000 młodych osób z 42 krajów świata. Będzie to międzynarodowe spotkanie młodych w dniach 19-25 lipca 2016, w ramach Światowych Dni Młodzieży, jako część programu Dni w Diecezjach. „To sami młodzi wybrali tytuł spotkania, „Paradise in the City” – wyjaśnia o. Arnaud Bonnassies, odpowiedzialny za Międzynarodową Misję Młodych we Wspólnocie Chemin Neuf i za Festiwal Paradise in the City – Festiwal jest bardzo dynamiczną propozycją wydarzeń o dużej intensywności. Uczestnicy sami wybierają swój program dnia w oparciu o różnorodne propozycje – sporty, konferencje, warsztaty, zwiedzanie miasta. Przedsmak Raju to dla nas doświadczenie autentyczności oraz różnorodności kulturowej i silne poczucie jedności w licznej międzynarodowej grupie. Dzięki temu młodzi ludzie mogą w odkryć w sobie ogromny potencjał, aby odważnie zmieniać swoje otoczenie.” Młodzi pielgrzymi w wieku 16-30 lat zamieszkają u rodzin z kilkunastu parafii z centrum Łodzi, które są bezpośrednio zaangażowane w przygotowanie tego wydarzenia. Aby przyjąć młodzież, wystarczy udostępnić kawałek podłogi (każdy przyjedzie z karimatą i śpiworem) i zapewnić śniadanie przez tydzień trwania Festiwalu. Wszyscy uczestnicy bardzo liczą na poznanie łodzian i już od roku szykują się i oszczędzają na przyjazd do naszego miasta. Dla wielu łódzkich rodzin przyjęcie młodych będzie wyjątkową okazją do poznania i spotkania osób z takich krajów jak Brazylia, Burkina Faso, Burundi, Chiny, Hiszpania, Egipt, Filipiny, Francja, Indie, Irlandia, Kanada, Kongo, Liban, Mauritius, Nowa Kaledonia, Reunion, Stany Zjednoczone, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Wybrzeże Kości Słoniowej i wiele innych. Głównym miejscem spotkań Festiwalu „Paradise in the City” będzie Miasteczko Miłosierdzia, zlokalizowane w halach Expo, MOSiR, Expo-Bis oraz w Archikatedrze Łódzkiej i na terenie przyległym do tych obiektów. W programie przewidzianych jest też wiele propozycji spędzania czasu w pozostałych częściach miasta. Program Festiwalu opiera się na formule „do wyboru”, pozwalającej uczestnikom wybierać każdego dnia spośród wielu propozycji. I tak przed południem proponowane są cztery konferencje na różnorodne tematy, prowadzone przez przedstawicieli Kościoła, jak również osoby świeckie, które kształtują oblicze współczesnego świata w biznesie, sporcie czy kulturze, i które dzielą się swoim doświadczeniem wiary i życia zawodowego. Popołudniami uczestnicy mogą wybrać warsztaty, pogłębiające tematy porannych spotkań, sporty (kilkanaście dyscyplin) lub propozycje zwiedzania miasta (szlaki w czterech grupach tematycznych: Miasto Świętych, Miasto naznaczone Historią, Miasto Sztuki i Miasto Ekumeniczne). Wieczorami uczestnicy będą ponownie gromadzić się w Hali Expo, gdzie przewidziany jest czas modlitwy, koncerty uwielbienia, spektakle, wspólne świętowanie. Przez cały tydzień, każdego dnia, na terenie Miasteczka będzie dostępnych wiele propozycji „dla ducha”: modlitwa, adoracja, sakrament pojednania, rozmowy duchowe.

Wśród zaproszonych gości i prelegentów są między innymi:

Kardynał Luis Antonio Tagle, Arcybiskup Manili – uważany za „jednego z najważniejszych przedstawicieli azjatyckiej myśli teologicznej”, urodzony w Manili, mianowany arcybiskupem w 2011. W 2012 otrzymał tytuł kardynała z rąk Benedykta XVI. Jest członkiem Papieskiej Komisji ds. Rodziny, Komisji ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących oraz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Justin Welby, Arcybiskup Canterbury, Prymas Kościoła Anglikańskiego – po 11 latach pracy w przemyśle naftowym rozpoczął studia teologiczne i przyjął święcenia kapłańskie w 1992 r. Jest autorem prac o etyce i finansach, zasiada w parlamentarnej komisji ds. standardów bankowości.

o. Matthieu Dauchez, dyrektor ANAK-Tnk – mieszka w Manili, służy najuboższym, działając w fundacji „Tulay ng kabataan” („Most dla dzieci”), która daje schronienie młodzieży i dzieciom żyjącym w najuboższych warunkach.

Mary Healy, przewodnicząca Komisji Doktrynalnej ICCRS (International Catholic Charismatic Renewal Services) w Rzymie – prowadzi wykłady na temat Pisma Świętego, teologii ciała i Odnowy w Duchu Świętym. W 2014 papież Franciszek powołał ją do Papieskiej Komisji Biblijnej.

Jean-Marc Potdevin – wiceprezydent Yahoo! w latach 2000-2008. Obecnie pracuje dla Criteo – firmy zajmującej się personalizacją materiałów reklamowych w Internecie i dzieli się świadectwem wiary.

Oldream Whyze, raper – jego dzieciństwo przebiegło pod znakiem przemocy i narkotyków. Po pobycie w areszcie został strażnikiem więziennym. Obecnie jest policjantem. Poprzez rap opowiada o swoim życiu i nawróceniu, przekonując, że dla Boga nie ma nic niemożliwego.

„PARADISE IN THE CITY” w liczbach:

– 7 dni Festiwalu

– 8 000 uczestników z 42 krajów

– 40 000 mieszkańców Łodzi zaangażowanych w przyjęcie uczestników

– 1 000 wolontariuszy z 20 krajów

– 150 000 posiłków i 80 000 butelek wody

– 1 miejsce spotkań o powierzchni 50 000 m²

– tłumaczenia symultaniczne na 12 języków

 Wspólnota Chemin Neuf

Organizatorem Festiwalu w Łodzi, na zaproszenie księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego jest Wspólnota Chemin Neuf. Wspólnota powstała w Lyonie we Francji, w 1973 roku. Jest to wspólnota katolicka o powołaniu ekumenicznym, pracująca dla jedności chrześcijan. W Polsce jest obecna od 1996 roku, a w Łodzi – od 2007 roku. Od 20 lat Wspólnota organizuje spotkania młodych w ramach Światowych Dni Młodzieży. Ponadto co roku organizuje we Francji międzynarodowy festiwal dla osób w wieku 18-30 lat. W sierpniu 2015 roku w festiwalu tym wzięło udział 2000 uczestników. We wszystkich tych działaniach Wspólnota jest wspierana przez Papieską Radę ds. świeckich.

31. edycja ŚDM

Z inicjatywy Jana Pawła II miliony młodych z całego świata spotykają się z Papieżem co 2-3 lata. W tym roku gospodarzem tych spotkań jest Polska. Dla każdego kraju organizującego ŚDM to wydarzenie jest okazją do promocji w wymiarze międzynarodowym. Także dla Łodzi – pielgrzymi zorganizowani są w dużych, niekiedy kilkusetosobowych delegacjach ze swoich diecezji. Przez cały rok poprzedzający ŚDM przygotowują się do przyjazdu, a po powrocie, w swoich rodzinnych miastach, organizują liczne spotkania, relacjonujące pielgrzymkę. W ten sposób poprzez 8 000 uczestników Festiwalu do Łodzi „podróżuje” kilka milionów osób, które zaangażowane są w ich przyjazd do naszego miasta. ŚDM Kraków 2016 składają się z dwóch etapów: pierwszy to tydzień w diecezjach całej Polski w dniach 19-25 lipca. W tym czasie pielgrzymi poznają historię, kulturę i duchowość Polski, przygotowując się na spotkania główne z papieżem Franciszkiem. Drugi etap to tydzień wydarzeń centralnych w Krakowie, w dniach 26-31 lipca. Festiwal „Paradise in the City” odbędzie się w ramach pierwszego etapu ŚDM i będzie jedynym wydarzeniem w swoim rodzaju. Będzie bezpośrednio transmitowany na żywo poprzez jeden z największych katolickich portali na świecie. Tematem przewodnim tegorocznych spotkań z Papieżem jest Miłosierdzie, hasłem – słowa z Ewangelii św. Mateusza (Mt 5,7). Patronami są św. Faustyna i Jan Paweł II – apostołowie Bożego Miłosierdzia, jedni z największych polskich świętych XX wieku. Pielgrzymka do Polski, kraju św. Jana Pawła II i św. Faustyny, to dla młodych z całego świata ważne wydarzenie duchowe, tym bardziej, że Światowe Dni Młodzieży odbędą się w samym środku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, obchodzonego w Kościele od 8 grudnia 2015 do 20 listopada 2016.

Dlaczego Łódź?

Łódź to miasto z duszą, reprezentuje te same wartości, które niesie ze sobą Festiwal: to miejsce młodości, które zostawia dużo przestrzeni dla twórczości i kultury; miejsce, którego trudna przeszłość ukazuje potrzebę dialogu i pojednania. Hasłem Festiwalu jest #Restored by Love. Łódź to także ważne miejsce na duchowej mapie Europy, dzięki św. Faustynie, cenionej w wielu wyznaniach chrześcijańskich. Gdzie indziej można uczyć się, jak żyć i dzielić się Bożym Miłosierdziem? Wierzymy, że Łódź jest miejscem, które sprzyja poszukiwaniom wartości, międzynarodowego dialogu i pojednania.

paradiseinthecity.com – #RestoredByLove

Kontakt dla mediów: Natalia Wrzesień | natalia.wrzesien@paradiseinthecity.com |505 343 958 | Wspólnota Chemin Neuf | ul. Jaracza 11 | 90-261 Łódź |

Komentowanie jest wyłączone.